مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان(سهامی عام) درتاریخ ۱۳۷۷/۲/۶ در ضلع شمال غرب خلیج نیلگون همیشه فارس در استان خوزستان , سایت چهارمنطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی (ره ) و در زمینی به مساحت 34 هکتار جهت تولید محصولات مهم و استراتژیک اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی اتیلن ترفتالات  (PET) احداث گردید.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به بازار رو به گسترش مصرف این محصولات در داخل و خارج از کشور و همچنین درجهت انجام بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم نظام جمهوری اسلامی ایران, اقدام به اجرای این طرح با اهداف ذیل نمود:

– تامین مواد اولیه واحدهای پایین دستی در صنایع نساجی و بسته بندی کشور و صرفه جویی ارزی

– دستیابی به بازارهای جهانی و ایجاد درآمد ارزی

– حرکت در جهت خود اتکایی وانتقال فناوری پیشرفته

– انتقال دانش و تربیت نیروی انسانی متخصص

– ایجاد اشتغال در صنایع پایین دستی

– کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور

اسید ترفتالیک خالص 

PTA یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید رزین های پلی اتیلن ترفتالاتPET است که روند رشد تولید و مصرف آن در جهان بسیار چشمگیر بوده است .

پلی اتیلن ترفتالات

PET از مهمترین پلی استرهای قابل استفاده در تولید الیاف و پنبه مصنوعی برای صنایع نساجی،تولید انواع بطریهای نوشابه ، قوطی و ظروف مورد استفاده در بسته بندی مواد غذائی ،داروئی و بهداشتی و همچنین صنایع تولید فیلمهای پلاستیکی است که از روند رشد تولید و مصرف فزاینده ای برخوردار است.

علاوه بر آن شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (سهامی عام) تولید کننده دو محصول مهم ، نخ یکسره پلی استر (POY ) والیاف بریده پلی استر  (STAPLE)  است.

لیسانس طرح PTA-1 که در اردیبهشت ماه 1384 راه اندازی گردید با شرکت تکنیمونت ایتالیا است.

لیسانس طرح  PET-1 که واحدهای مختلف آن در سالهای 1383 تا 1385 راه اندازی گردیدند با شرکت لورگی زیمر آلمان است .

لیسانس طرح PTA-2  که در سال 1384 راه اندازی گردید با شرکت MCC ژاپن و لیسانس طرح PET-2  که واحدهای مختلف آن در سال های 1394 تا 1398 افزایش ظرفیت داده و راه اندازی مجدد گردیدند با شرکت نوی والسینای ایتالیا است .

واحد STAPLE که در سال 1388 راه اندازی گردید تحت لیسانس شرکت  نیوماگ آلمان و واحد  POy که درسال 1391 راه اندازی شد تحت لیسانس شرکت بارمگ آلمان است .

ظرفیت اسمی تولیدات این مجتمع بیش از یک ونیم میلیون تن در سال است.

    سبد خرید